Uživatelky

Prohlédněte si profily všech našich uživatelek a ambasadorek. Inspirujte se zajímavými příběhy a navazujte nové kontakty.

Helena Bednářová
Helena Bednářová

majitelka Centrin CZ

Dříve jsem hodně dala na intuici. Je to sice hezká věc, ale dnes si už radši vše ověřím. Chci hmatatelné, prověřené důkazy, než jen nějaký šestý smysl.

 
image

Helena Bednářová získala letos v Ocenění českých podnikatelek titul Výjimečná podnikatelka roku. Její příběh také v mnoha ohledech výjimečný je. Už jako malá prodávala babiččinu zeleninu ze zahrádky sousedům. Ve 23 letech si v zemi, kde se pomoc bližnímu příliš nenosí, zvláště pak ne u mladých lidí, otevřela domov pro seniory. Dnes po sedmi letech již provozuje tři s kapacitou téměř 300 lůžek a do budoucna asi nezůstane jen u nich. Mezi dvěma stovkami zaměstnanců jsou i její rodiče, po nichž podnikatelského ducha zdědila.

Kdy a proč jste s podnikáním začala?

Začala jsem před sedmi lety v době, kdy mi bylo 23 let. Byla jsem velmi nespokojená s péčí o moje prarodiče v zařízeních podobného typu. Vadil mi přístup personálu, který víceméně chtěl, abych se o ně starala já. To byl impuls, proč jsme s rodiči založili společnost Centrin. Já jsem jednatelkou a majitelkou společnosti, moji rodiče jsou oba zaměstnanci. Maminka je ředitelka všech tří zařízení a táta dělá technického ředitele.

image

Založit domov pro seniory je velká investice, jak jste jej financovala?

Museli jsme vložit i vlastní zdroje, rodiče mají ještě jednu firmu, tam nějaké peníze byly. Ale na koupi této nemovitosti ve Zruči v roce 2007 jsem si půjčovala od banky. Ve svých 23 letech jsem dostala úvěr 23 milionů korun.

Jak se na to banka tvářila – na Vaše mládí i Váš podnikatelský záměr?

Právě že velmi dobře, protože jsem mladá a perspektivní, tak neměli problém. A já jsem jim zpracovala takový projekt, že byli nadšení. Během těch sedmi let s bankou nadále spolupracuji, nadále mi financují a zprostředkovávají úvěry na nákup ostatních nemovitostí. A banka se ke mně chodí radit, když dostane jiný podnikatelský záměr v rámci poskytování sociálních služeb. Vlastně jsem takový jejich externista.

image

Jak dlouho Vám trvalo přejít od první myšlenky k realizaci?

V říjnu 2006 jsem vyhrála obálkový prodej objektu, v prosinci se skládala rezervační záloha na smlouvu o smlouvě kupní budoucí. 9. února 2007 jsme založili Centrin CZ s.r.o. Pak došlo k průtahům v důsledku zablokovaného majetku kvůli exekuci na straně prodávajícího. Budovu jsem tedy koupila až v červnu, a pak už se jelo. Nedělaly se ani žádné úpravy, vše zůstalo, jak bylo, jen se zde uklidilo a začali se nabírat klienti.

V čem jsou Vaše domy pro seniory jiné, čím se odlišujete od státních a jiných zařízení?

Jsme rodinná firma a máme zájem o to, aby to dobře šlapalo. Přijímáme klienty i bez příspěvku na péči, protože víme, že si ho vyřídíme a dostaneme ho zpětně, což žádný ze státních domovů neudělá. Dále se snažíme spojovat jednotlivé služby dohromady, tedy domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Klienty, kteří jsou v pořádku v oblasti psychické, ale po stránce fyzické mají třeba nějakou kompenzační pomůcku nebo jsou imobilní, s těmi, kteří mají chronické psychiatrické onemocnění. Chceme, aby se naučili spolu žít i tady. Jsme jiní i v tom, že přijímáme seniory z celé České republiky nebo dokonce i klienty, kteří emigrovali do zahraničí a chtějí se na stáří vrátit zpátky. Mají třeba i zahraniční občanství, ale my jim vyjednáme přes úřady, že se mohou vrátit a dožít u nás.

A je u Vás i díky tomu ten pobyt dražší než v jiných zařízeních?

Podle zákona 108 je to v tuto chvíli platba stanovená na 360 Kč na lůžko na den, tzn. měsíčně 10 951 korun. V tom je zahrnuto ubytování, stravování, praní prádla, výměna lůžkovin a drobné opravy oděvů. Plus příspěvek na péči, který náleží poskytovateli, pokud je klient umístěn.

Když jste začínala, asi jste hodně čerpala od rodičů, z jejich zkušeností s podnikáním. Nicméně bylo i tak něco, co Vás překvapilo?

Na začátku spousta věcí. Byla jsem vyjukaná z toho, co všechno musím splnit, zařídit, objet, vyřídit, kontakty s úřady byly pro mě nová zkušenost. Zaráží mě do dneška přístup některých lidí v organizacích, se kterými spolupracuji, kteří Vám hází klacky pod nohy i když ví, že poskytujete sociální služby. Občas mě mrzí, že se s některými úředníky nedá mluvit, ale řekla bych, že je to tak desetina z celkového množství.

Máte zajímavou kombinaci vzdělání, pomohlo Vám studium v podnikání?

Po gymnáziu jsem chtěla mít nějaké konkrétní zaměření, tak jsem vystudovala diplomovaného fyzioterapeuta na vyšší odborné škole. Zdravotnické prostředí mě chytlo za srdce. Pak jsem studovala bakaláře na vysoké škole tělovýchovy a sportu, obor sportovní manažer. To už bylo v době, kdy jsem měla Centrin. Tak jsem si ještě udělala magistra na vysoké škole psychosociálních studií v Praze, obor sociální práce a psychoterapie. Abych měla teoretické základy pro svoji práci a nikdo mi nemohl říct, že nevím, o čem mluvím.

V čem je podle Vás lepší být zaměstnaná a v čem podnikat?

Vše má svoje pro a proti. Je dobré si vyzkoušet být zaměstnaná i si vyzkoušet podnikat. Byť lidé nemusí mít velké firmy, mohou podnikat jen na živnostenský list třeba v oblasti kadeřnictví, kosmetiky nebo podobného drobného podnikání. Obrovský rozdíl je v tom, že v zaměstnání máte pevně danou pracovní dobu. Když jste podnikatel, tak někdy pracujete i 18 hodin denně, ale pak si zase uděláte den volna. Přizpůsobíte se svým potřebám. Naopak zaměstnanec si udělá své a pak jde domů s čistou hlavou, nepřemýšlí nad tím, jestli musí někde sehnat peníze, jestli se toto má pořídit nebo nemá, jestli bude ještě rozšiřovat kapacitu, atd. Já jsem podnikala i před tím v oblasti masáží a aerobiku sama na sebe. Bavilo mě to, ale věděla jsem, že chci víc.

Podnikáte s rodinou, což může zásadně ovlivnit její chod. Co udělat, aby firma nenarušila vztahy?

V rodině je síla, může Vám dát pocit jistoty a podporu, vlít Vám energii do žil. Ale je potřeba si stanovit nějaká pravidla a hranice, ohledně peněz, podpisování smluv a tak dále. Ano, jsi moje matka, ale v tuhle chvíli jsi ředitelka a máš tyto kompetence. Ano, jsi můj táta, mám tě ráda, ale nemůžeš toto dělat. Občas je hodně složité, že já jako dcera s nimi musím mluvit jako jejich nadřízená. Nevyměňujeme si názory před zaměstnanci, protože si nechceme snižovat autoritu. Ale byť jsem tady šéfová, tak si od nich nechávám radit. Protože oni mají zkušenosti a směřují mě. Vyslechnou si mě, pak mi k tomu řeknou své a nějak se dohodneme. A je zrádné řešit i doma provozní záležitosti firmy.

Jaké máte s domovy plány do budoucna?

Plánů je spousta. V současnosti se spíš zaměřujeme na zútulnění stávajících prostor v našich zařízeních, aby klienti měli hezké prostředí okolo sebe. Tady ve Zruči se již delší dobu snažíme nějak zútulnit atrium pro klienty. Z bazénu chceme udělat jezírko a přidat zeleň. Žádali jsme o podporu v různých grantech, ale nesehnali jsme ji, tak čekáme, až budou někdy peníze. Dalším záměrem je vybudovat bezbariérové koupelny, aby klienti měli bezpečné koupání. A za pár let možná další, čtvrté zařízení v Praze. Prahu máme maličkou, poptávka je obrovská, tak si zahrávám s myšlenkou, že čtvrté zařízení by nebylo špatné.

Máte nějakou filozofii, nějaký vzor v podnikání?

Musím přiznat, že když jsem byla ještě mladší, hodně blízká mi byla charitativní činnost princezny Diany. Ale po stránce podnikání se hodně učím od táty. Probíráme spolu věci do hloubky, někdy i do noci. Táta mi vždycky říká takové ty obecné rady a přísloví, jako nad nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj. Kolikrát Vám v osobním i profesním životě ukáží, že v životě to tak skutečně je. Důležitá je pro mě etika vůči zaměstnancům, veřejnosti, seniorům... Člověk, když je upřímný, přímý, loajální, tak dosáhne toho, čeho chce dosáhnout.

Když byste měla začínajícím ženám podnikatelkám něco poradit, co by to bylo?

To je těžké, každý obor má v sobě něco jiného. Já si myslím, že strašně důležitá je motivace, elán, nadšení a mít okolo sebe ty správné lidi. S nepříjemnými zkušenostmi se setkají všichni, ale to si každý musí sám projít a utvrdit se tak v tom, za čím jde.

 

Napište uživatelce

Co Vám umožňuje
registrace?

  • aktivně diskutovat
    s ostatními
  • komentovat veškeré dění
  • ptát se na to, co Vás zajímá
  • sdílet své zkušenosti a sbírat nové
  • vytvořit si vlastní profil a podělit se o svůj příběh
  • díky newsletterům získávat veškeré informace jako první
Registruj
 

 


< Březen 2017 >

 

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Aktivita na Facebooku

3 %
Ženy v číslech

 

Nejvyšší podíly podnikajících žen jsou v odvětvích: profesní, vědecké a technické činnosti a činnosti v oblasti nemovitostí, dále peněžnictví a pojišťovnictví. Pouze 3 % všech podnikatelů ve stavebnictví tvoří ženy.

s.pageName = "Helena Bednářová | Život nápadům - Staňte se součástí komunity:uzivatelky-helena-bednarova-html"; delete s.pageState; s.prop4 = "Generic"; s.prop5 = "Uzivatelky"; s.prop6 = "Uzivatelky"; s.prop7 = ""; s.prop8 = "CZ";