Sociální péče se musí dělat srdcem, ne pro peníze

02.05.2013 10:50

Sociální péče se musí dělat srdcem, ne pro peníze

I v oboru sociálních služeb se dá podnikat. Stát není schopen zajistit veškeré potřeby občanů a tak je zde velké pole působnosti pro soukromý sektor. Nicméně se připravte na to, že podnikání v této oblasti reguluje řada pravidel a zákonů, které mohou křídla Vaší kreativity značně svazovat.

Poskytování sociálních služeb může mít mnoho podob. Obecně se dělí na sociální poradenství, sociální péči a sociální prevenci. Než začnete realizovat svůj záměr, měli byste si proto pozorně prostudovat zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách a vyhlášku 505/2006, kterou se provádějí některá jeho ustanovení. Oba právní předpisy naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí v oddíle Sociální služby. Tato stránka Vám poslouží jako nejlepší zdroj všech informací, podkladů a formulářů ke stažení potřebných k rozjezdu Vašeho podniku. Osobní konzultace můžete žádat též přímo na odboru sociálních služeb ministerstva nebo na krajském úřadě, kde budou také Vaši žádost o registraci schvalovat.

Podmínkou pro provozování sociální péče ve formě domovů pro děti či seniory je schválení provozního řádu zařízení, registrace u krajského úřadu a uzavření pojištění profesní odpovědnosti. Krok za krokem jak na to zjistíte například na stránkách Businessinfo.cz v oddíle Fáze podnikání - Jak začít. Podobně i na stránkách Neziskovky.cz, kde se můžete informovat také o tom, jaké právní formy budou pro Vaše zařízení nejlepší. A nemusí jít jen o obecně prospěšné společnosti (pozor na změnu občanského zákoníku platnou od ledna 2014), i společnost s ručením omezeným může být neziskovou organizací. Neměli byste ani opomenout zjistit si dopředu jakou odbornou kvalifikaci musíte ke svému podnikání mít a samozřejmě též jaké živnostenské listy.

Zcela zásadní pro Vás bude zamyslet se nad financováním. V sociální oblasti je neustále nedostatek peněz a Vy byste od začátku měli mít jasno, z čeho budete provoz platit. Výše plateb, které za své služby v oblasti sociální péče můžete klientům účtovat, určuje zákon. „V tuto chvíli je (v domově pro seniory) stanovená platba 360 Kč na lůžko na den, to znamená, že měsíční platba je 10 951 korun," vysvětluje Helena Bednářová, majitelka společnosti Centrin CZ, která provozuje domovy pro seniory. K tomu ještě můžete počítat s příspěvkem na péči, který náleží tomu, kdo péči poskytuje. Bohužel ale zneužívání tohoto příspěvku je v naší republice poměrně časté. „Máme případy, kdy se s námi rodiny chtějí dělit o příspěvek na péči nebo nám rovnou řeknou, že nám ho nedají, protože splácejí hypotéku," smutně dodává Bednářová.

Další příjmovou položkou mohou být různé dotace od státu nebo z Evropského sociálního fondu (ESF). Státní podporu nestátních neziskových organizací určuje zákon 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech a více se o nich dozvíte na stránkách ministerstva financí www.mfcr.cz, v oddíle Veřejné finance - Financování NO. O možnostech dotací z ESF (které též zprostředkovává ministerstvo financí) se dočtete na www.esfcr.cz. Státní dotace však nejsou nárokové a bohužel jak vidíme v poslední době, jejich výše spíše klesá. „S dotacemi jdeme rok od roku níže a nevíme proč. Abychom vše v klidu zvládli, žádáme o 30-35 milionů korun na rok. Letos jsme dostali jen devět milionů. Z toho se nedá vyžít, když jen naše mzdové náklady činí okolo čtyř milionů měsíčně," komentuje nepříznivou situaci Helena Bednářová. Záchranou tak mohou být ještě sponzorské dary od firem. Na tom, abyste si je sehnali, ale budete muset tvrdě pracovat.

Podnikání v poskytování sociální péče je náročné i co se týče prostor a lidských zdrojů. Například prostory pro domovy musí splnit řadu hygienických a jiných norem a samozřejmostí je dostatečný počet personálu, ať již v přímé péči nebo v pomocných profesích. A jak připomíná Bednářová, u všech těchto zaměstnanců je kromě odborných znalostí potřeba ještě jedna důležitá vlastnost - empatie. „Člověk musí vybrat ten správný tým lidí, kolektiv, který práci v tomto oboru nedělá jen kvůli penězům, ale jako poslání. Ono nejde tuhle práci dělat, ani podnikat jen s vidinou byznysu, ale musí se dělat srdcem," dodává


Váš názor

Mohlo by Vás také zajímat

Připravte se na rozjezd

Připravte se na rozjezd

Praktické informace okolo založení neziskovky jsou ovšem věc jedna, její samotná existence věc druhá. Je třeba zvážit, z čeho bude Vaše organizace „živa“.

Autor článku Život nápadům 28.06.2013
0 komentářů
Podnikat můžete i odpovědně

Podnikat můžete i odpovědně

Jedním z hlavních prvků podnikání je generování zisku. Kdo do něj nevstupuje s tímto cílem, nemá šanci se dlouhodobě ve svém oboru „na vlastní triko“ ohřát. S podnikáním ale, chtě nechtě, souvisí i odpovědnost – za kvalitu služeb a produktů, zaměstnance, dobré a dlouhodobé vztahy se zákazníky, ale i prostředí a komunitu, kde firma působí.

Autor článku Život nápadům 01.07.2013
0 komentářů
FOTOREPORTÁŽ - Lali cvičí jógu

FOTOREPORTÁŽ - Lali cvičí jógu

Jak se rodí nápad

Díky projektu Život nápadům se rodí první společný počin dvou podnikatelek, které se setkaly na námi pořádaném semináři minulý rok v prosinci. Hanka Luhanová a Gabriela Sedláčková spojily své síly a zájem o práci s dětmi a vytvořily zajímavý projekt spojující obory působení obou žen. Pojďme se podívat, jak takový nápad vzniká a co vše je třeba k jeho realizaci.

Autor článku Život nápadům 14.04.2011
0 komentářů

Co Vám umožňuje
registrace?

  • aktivně diskutovat
    s ostatními
  • komentovat veškeré dění
  • ptát se na to, co Vás zajímá
  • sdílet své zkušenosti a sbírat nové
  • vytvořit si vlastní profil a podělit se o svůj příběh
  • díky newsletterům získávat veškeré informace jako první
Registruj
 

 


< Březen 2017 >

 

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Aktivita na Facebooku

99 %
Ženy v číslech

 

99 % všech firem v Evropě spadá do kategorie malých a středních podniků.

s.pageName = "Sociální péče se musí dělat srdcem, ne pro peníze | Život nápadům - Staňte se součástí komunity:novinka-socialni-pece-se-musi-delat-srdcem-ne-pro-penize-html"; delete s.pageState; s.prop4 = "Generic"; s.prop5 = "Novinky"; s.prop6 = "Novinky"; s.prop7 = ""; s.prop8 = "CZ";